page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog
page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog page.tytul_blog
Wyostrz krytyczne myślenie


Wyostrz krytyczne myślenie

Uczysz krytycznego myślenia? Starasz się uczulić swoich uczniów, czytelników czy członków rodziny na falę fake newsów? Chcesz zachęć do analizowania, konfrontowania myśli, sprawdzania? Czujesz, że same rozmowy to za mało? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!

Wzbogać swój warsztat edukacyjny (nawet edukacji domowej, rodzinnej) o wysokiej jakości materiały filmowe! Skorzystasz nie tylko merytorycznie (o tym za moment), ale też osoby, które od Ciebie się uczą, otrzymają sporą dawkę wiedzy w mniej standardowej formie. A przecież wiesz dobrze, że liczy się nie tylko treść, ale i forma, aby przekaz był skuteczny.

A teraz treść. Udostępniamy cztery 15-20 minutowe filmy z udziałem 4 praktyków krytycznego myślenia. Osób, które w swojej pracy zawodowej muszą myśleć krytycznie, aby wykonywać swoje obowiązki właściwie. One nie mają wyboru. Kto opowiada o swojej pracy?


Katarzyna Bonda, pisarka


Maciej Słomczyński, obecnie w Eurosport, w momencie nagrywania filmu dziennikarz TVN24 


Agnieszka Żądło, dziennikarka Newsweeka


Paweł Boguszewski, biolog i neurolog


Jak wykorzystać te filmy (a może nie wszystko, a jeden albo część)? Poniżej kilka pomysłów:

1. Możesz dać „zadanie domowe” – obejrzyjcie i odpowiedzcie na pytania dodatkowe. Albo przygotujcie się do dyskusji w czasie szkolenia.
2. W czasie szkolenia możesz wyświetlić jeden z nich i zaprosić grupę do dyskusji.
3. Możesz połączyć osoby w kilka grup i każdej z nich dać jeden film do obejrzenia. I wspólnie zadanie, np. wyłapcie korzyści z krytycznego myślenia, jakie zostały omówione w filmach.
4. A może – żeby było „krytycznie” – obejrzyjcie któryś z filmów i zorganizuj debatę, w czasie której część osób będzie polemizowała z wypowiedziami bohaterów?

To tylko kilka propozycji. Pamiętaj, że to od Ciebie zależy, jak je wykorzystasz. I nie zapomnij, że można te filmy oglądać też w zaciszu domowym z resztą domowników, bo edukację medialną warto zacząć od siebie i najbliższego otoczenia.